I et debatindlæg på Altinget.dk opfordrer Balance Danmarks formand, Kim Ruberg, regeringen til at handle på den skæve fordeling af selskabsskatten mellem landets kommuner.
Med økonomiaftalen for 2026 har regeringen og KL besluttet at udvikle en ny model for udligning af selskabsskatten – og det er både nødvendigt og tiltrængt, skriver Kim Ruberg i et debatindlæg på Altinget.dk:
– Den nuværende model skaber ubalancer, der underminerer sammenhængskraften mellem landets kommuner – og i sidste ende går ud over borgerne, skriver han.
Den nuværende model betyder blandt andet, at få kommuner løber med store gevinster, mens flertallet taber, fordi selskabsskatten kun delvist udlignes. I dag udlignes kun 50 procent af forskellen mellem kommunernes selskabsskatteindtægter, hvilket skaber markante økonomiske forskelle.
– Kommunernes økonomi afhænger af forhold, de ikke har nogen reel indflydelse på. Det er hverken rimeligt eller bæredygtigt, skriver Kim Ruberg.
Balance Danmark anbefaler derfor, at udligningen af selskabsskatten hæves markant – og på sigt fuldt ud indregnes i udligningssystemet.
– Borgernes velfærd må ikke afhænge af, om der tilfældigvis ligger en stor virksomhed i kommunen. En højere grad af udligning vil skabe et mere retfærdigt og robust system, understreger Kim Ruberg.
Læs hele debatindlægget på Altinget.dk her: Balance Danmark: Selskabsskatten er den største ulighedsskaber

